Tipy na výlety

Zajímavé místo: Velká Čantoryje

Velká Čantoryje (995m) je nejvyšším vrcholem Slezských Beskyd v ČR. Vystupuje z Jablunkovské brázdy, kde celý tento hřeben tvoří hranici Česka s Polskem. A právě na tento vrchol nás vyslali naši sledující v hlasování na naší Facebook stránce (https://www.facebook.com/vlcinacestach). Naše trasa pak vede z Nýdku po Rytířské stezce na Velkou Čantoryji a zpět. Celá trasa má jen cca 11 km 🙂

V Nýdku u (bohužel již zničeného) startu Rytířské sterky…

Naše trasa začíná v Nýdku, kde se pouštíme po naučné stezce „Rytířská stezka“, která vede po stopách staré legendy, podle které se uvnitř Velké Čantoryje ukrývá vojsko „rytířů“, kteří v případě ohrožení vyrazí na pomoc zdejšímu kraji. Celkem na 7 zastaveních se dozvíte zajímavosti o zdejším kraji a jejich obyvatelích.

Zakamen a památník J. Třanovského…

Po cestě narazíte u 2. bodu stezky na posezení u které je studánka s horským pramenem. Především v letních měsících je zde pramen velice slabý. Když budete pokračovat dále, tak můžete odbočit k památníku J. Třanovského – evangelického kazatele, básníka, hudebníka a vydavatele zpěvníku Cithara Sanctorum.

Výhled z místa „Pod chatou Čantoryjí“…

Cesta na vrchol je ve znamení neustálého stoupání. V poslední době byla zřejmě cesta na několika úsecích rozšířena a upravená. Oproti mé poslední návštěvě (někdy rok 2022/23). Jde se tedy velice dobře.

Finální „rovinka“ 😀 k Velké Čantoryji…

Poslední úsek trasy od Chaty pod Čantoryji k Velké Čantoryji. Jde se už po nestíněné cestě. Kdo nemá rád sluníčko (stejně jako já), tak tuto trasu asi rychle přeběhne 😉 a to bez ohledu na stoupání 😅

Ovšem i na Chatě pod Čantoryji si můžete posedět, dát si jídlo a pití a vyrazit na vrchol až pak. Já si s Conrím dávám pauzu vždy až na vrcholu.

Rozhledna na Velké Čantoryji…

Na Velké Čantoryji si můžete užít krásný pohled do okolí z rozhledny, odpočinout si, najíst se a napít. Máte zde k dispozici hned několik občerstvení. O víkendech je zde opravdu rušno.

Malé osvěžení na cestě zpět do Nýdku…

Hledáte-li krátkou trasu na výlet, kde bude odměnou krásný výhled, tak Velká Čantoryje bude dobrou volbou. Je to sice neustálé stoupání, ale trasa není zas tak náročná. Navíc se dozvíte díky naučné stezce několik zajímavostí 😉

Tagged ,