Tipy na výlety

Zajímavé místo: Čertův stůl v Beskydech

Čertův stůl bezesporu patří mezi jedny z nejzajímavějších přírodních útvarů v Beskydech. Tvarem připomíná dolmen a dodnes se vedou dohady o jeho vzniku.

Čertův stůl je masivní kamenná deska o váze 6,5tun, která je uložena na dvou kamenech. Některé zdroje uvádějí, že se jedná o megalitickou stavbu poukazující na keltské osídlení Beskyd. Otvorem pod stolem lze za jarní (20.3.) a podzimní (23.9.) rovnodennosti pozorovat západ slunce nad Radhoštěm 👀 Nicméně od hustého zalesnění hřebene už není od Čertova stolu žádný výhled 🙁

Na vrcholu Čertův mlýn vás zaujme celá řada těchto hromádek kamenů …říká se jim vůbec nějak? 🤔

Pověst o Čertově stolu: Jedna chudá vdova, co žila pod Radhoštěm, měla dceru, do které se zakoukal čert. Matka si vymínila, že čert musí jako věno vystavět na vrcholu kopce větrný mlýn, a to za jedinou noc, než ráno kohout zakokrhá. Čert se v podobě myslivce lehce zbavil všech kohoutů, co jich po okolí našel, akorát na jednoho zapomněl, co ho prozíravá vdova doma v bečce ukryla. Než mlýn stačil dokončit, vdova kohouta vypustila, ten zakokrhal a v tu chvíli pozbyl čert sílu. Kámen, který zrovna nesl na zádech, spadl na zem a tam zůstal dodnes. Prý jsou na něm vidět otisky čertových zad a řetězů. Od té doby se hoře říká Čertův mlýn a spadlé kamenné desce čertův stůl. (Zdroj pověsti: www.krasybeskyd.cz)

Při odpočinku u Čertova stolu si Conrí užíval klidu a škrabkání 🙂

Čertův stůl se nachází se jen kousek od vrcholu Čertův mlýn (1205m.n.m.), který je nejvyšším vrcholem na Vsetínsku a celého Zlínského kraje.

K Čertovému stolu vede od Radhoště příjemná cesta. V závěru přechází do náročnějšího stoupání, které je lemováno kořeny stromů a kamením. Za suchého počasí je výstup vcelku bez problémů. Celkově je ovšem cesta docela příjemná a v její cíli budete odměněni krásným posezením a celkově úžasným místem 🙂

Tagged ,